środa, 19 lutego 2014

"Locha"


Aleksiej Suetin
Chodzi oczywiście o arc. Aleksieja Suetina. Zwany tak nie tylko ze względu na grę słów (Aleksiej, Alosza, Locha). Wiele zarówno śmiesznych historii jak i krytycznych uwag usłyszałem i przeczytałem pod adresem szczególnie książek napisanych przez Suetina. 
Nie zamierzam jednak drążyć tematu, tym bardziej, że zapamiętałem go jako bardzo ciekawego gracza o dynamicznym stylu. Zapamiętałem to co najlepsze czyli partie z jego zbiorku. 
Poniżej prezentuję to co zrobiło na mnie spore wrażenie.
Warto wiedzieć, że Suetin przez szereg lat współpracował z najlepszymi a w szczególności z T. Petrosjanem.

Do ciekawych partii A.Suetina jeszcze powrócę

2 komentarze:

  1. Panie Trenerze
    Chciałem zadać pytanie z zupełnie innej beczki. Skoro zależy nam na rozwoju naszych talentów na tyle by nie musiały rezygnować z szachów (najlepsi z tego żyją), to dlaczego np. Mistrzyni Europy do lat 8 do dzisiaj nie znalazła się wśród słuchaczy Akademii? Czy aby nie o to chodzi by jak najwcześniej otoczyć opieką tych ze sporym potencjałem? Za chwilę będzie za późno. Nie chciałbym być na miejscu Laury i niej rodziców (a mam córkę nie dużo młodszą, która ma chęci - ja zresztą jeszcze też), iż pomimo takiego sukcesu nie zostali zauważeni a PZSzach zostawił ich samym sobie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Wprawdzie nie wiąże się to z tematem postu ale postaram się odpowiedzieć. Zwykle skład sesji Akademii jest znany po finałach MP w odpowiednich grupach wiekowych. Decydują medale MP ale oczywiście ME czy MŚ przede wszystkim. Tyle, że póki co formalnie nie ma takiej decyzji i nie jest to przejaw niefrasobliwości kierownictwa Akademii, bądź zaniedbania. W świecie polityki finansowej władz nadrzędnych ( w stosunku do PZszach) jest wiele "tajemnych" poczynań, które powodują, że jesteśmy zmuszeni jako Akademia czekać na decyzje odnośnych władz co do środków ( ile i na co) Jeśli nie będzie kryteriów to zawsze ktoś będzie miał zastrzeżenia, że coś jest nie tak , co zresztą ma miejsce i teraz. W zeszłym roku utworzono eksperymentalnie grupę tzw. Pilotażową, gdzie znaleźli się najmłodsi i rokujący największe nadzieje.
    Nie od Akademii jednak zależy ostateczny kształt składu w tym sensie, że jesteśmy ograniczeni przez finanse. Zwłaszcza w tym roku. Proponuję uzbroić się w cierpliwość bo decyzje finansowe w sprawie Akademii jeszcze nie zapadły.

    OdpowiedzUsuń