czwartek, 14 marca 2013

"Arcymistrz"

 Taki tytuł nosi film w reżyserii Siergieja Mikaeliana z roku 1972 na podstawie scenariusz Leonida Zorina. Film opowiada historię szachisty Chlebnikowa ( Andriej Miagkow), którego dręczy konflikt pomiędzy twórczym i praktycznym aspektem gry w szachy. Z artystycznego punktu widzenia nie jest to może arcydzieło ale dla szachistów klimat tego filmu jest bardzo bliski. Kto choć raz przeżywał męki niedoczasu, nie mógł podjąć decyzji czy grać na atak czy może ostrożnie, ten bez trudu zrozumie wszystko co się dzieje z tytułowym bohaterem. W filmie występują znani szachiści: Korcznoj ( trener-sekundant Chlebnikowa) Tal, Tajmanow, Kotow. Wykorzystano także fragmenty filmu z Olimpiady Szachowej w Skopije 1972. Niektóre źródła podają jako ciekawostkę, że film ten został zdjęty z ekranów po tym jak Korcznoj został na Zachodzie w roku 1976. Film jest poświęcony Władimirowi Simaginowi , wybitnemu szachiście zmarłemu w roku 1969.
Kulminacyjna scena z tego filmu zawiera fragment partii, którą bezskutecznie usiłowałem odnaleźć w najrozmaitszych źródłach. Dopiero artykuł w New in Chess 1/2012 uświadomił mi skąd się wzięła taka fantastyczna partia. Skąd jednak miałem widzieć, że jest to analiza Mikenasa z 12 biuletynu 16 mistrzostw ZSRR 1948. Jednym z konsultantów filmu był J.Awerbach i to on pomógł autorowi artykułu w New  in Chess rozwikłać zagadkę.
Mnie fascynuje głębia pomysłu Mikenasa i dociekliwość w analizie. Pamiętajmy, że odbyło się to bez pomocy programu analizującego, który zresztą potwierdza , że zamysł Mikenasa był prawidłowy. W filmie Chlebnkow po długich wahaniach dręczony wyrzutami sumienia, że przyrzekł trenerowi rozsądną grę, rzuca się w wir ataku rozpoczętego pos. 31...Qg1 zamiast powtarzać posunięcia.Chlebnikow w decydującej partii


Jak dla mnie to prawdziwa uczta szachowa!

3 komentarze:

  1. Niesamowita analiza !
    Dzięki za przypomnienie tego faktu.

    OdpowiedzUsuń
  2. A czy obiektywnie nie lepsze 40... He4 ?

    OdpowiedzUsuń