wtorek, 29 maja 2018

Patriarcha (1)

Młodość Patriarchy
Zdjęcie z internetu


 Niniejszym inicjuję nowy cykl, który ma na celu przedstawienie twórczości Michaiła Botwinnika. A jest do czego się odwoływać bo M.Botwinnik funkcjonował w szachach około 50 lat i pozostawił wiele cennych partii, komentarzy, artykułów.

To cała epoka nie tylko w tzw. radzieckich szachach ale w szachach w ogóle.
Stanie się to jaśniejsze dla tych, którzy niewiele o przedmiocie widzą, gdy stopniowo postaram się tą postać przybliżyć.

Na dobry początek wybrałem partie czternastoletniego Botwinnika,który właśnie uzyskał pierwszą kategorię. W nagrodę został dopuszczony do seansu gry jednoczesnej z samym J.R Capablancą.Pozycja po 16 pos. białych Kc2
Robi wrażenie powaga z jaką traktował szachy Botwinnik. Widać to w komentarzach do partii oraz w opisach przygotowań do meczów. Tego można się od Botwinnika uczyć.
Tylko jak to przetłumaczyć osobnikom, którzy w finale MP juniorów grają na 1.d4 Sh6 a ich koledzy twierdzą na fb, że każdy ma prawo grać co zechce.


A Czigorin przystępując do treningu zakładał krawat...


2 komentarze:

  1. W komentarzu do partii jest,, że 17. ... Ha4+ wymusza wygodne dla czarnych wymiany. Ale przede wszystkim jest koniecznością, bo przecież groziło (po 17. ... f:e6) 18. Wa1 i żeby nie stracić hetmana czarne muszą popsuć sobie pozycję, grając 18. ... d4.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niezbyt uważnie oglądałem partię a korzystałem z komentarza Botwinnika czego zresztą zapomniałem dodać.

      Usuń