piątek, 30 września 2016

Z najwyższej półki (1)Niniejszym inicjuję nowy cykl, gdzie będę polecał książki szachowe, które uważam za wyjątkowe i niezbędne.Jako pierwszą proponuje wspaniała pracę G.Timoszczenki o wariancie Czelabińskim niesłusznie nazywanym wariantem Swiesznikowa.
Wkład teoretyczny jak i praktyczny G.Timoszczenki w badaniu wariantu wcale nie był mniejszy.
Na 658 stronach tej unikalnej książki Autor oprócz analiz opowiada o swym życiu, historii wariantu jak i o procesie tworzenia tej pracy. 
Warto przypomnieć, że w roku 1988 ukazała się książka autorstwa E. Swiesznikowa dotycząca wariantu Czelabińskiego. Do tej właśnie pracy odnosi się krytycznie G. Timoszczenko poprawiając ponad 600! błędnych ocen pozycji.
Książka składa się z dwunastu rozdziałów, a każdy z nich jest rozbity na części - w sumie 200 .
We wstępie do tej wyjątkowej książki G.Kasparow pisze miedzy innymi:

"(...) Oczywiście, główna część książki to trzeci, analityczny rozdział. W dwustu częściach rozpatrzone są wszystkie mniej lub bardziej ważne rozgałęzienia wariantu Czelabińskiego . Rozdział jest niezwykły poprzez to, że znajdzie w nim Czytelnik olbrzymią ilość nowinek rożnego stopnia ważności."

Dodam jeszcze od siebie, że Timoszczenko pisał tą książkę trzy lata a przecież jest jednym z dwóch największych znawców tego wariantu. Daje to nieco inną perspektywę do oceny wielu  tzw.
"książek debiutowych", niejednokrotnie "klejonych" w pośpiechu z różnych "gotowców".
Do pełnego zrozumienia treści zawartej w książce niezbędna jest znajomość języka rosyjskiego.


Gorąco polecam!


2 komentarze:

  1. Domyślam się, że po na polski książka nie została przetłumaczona. Orientuje się Pan, czy można znaleźć ją po angielsku?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nic mi o tym nie wiadomo aby ukazała się po angielsku le byłoby to naturalne.
    Książka została wydana w 2016 roku i o takiej objętości, że raczej nikt się nie podejmie przetłumaczyć.W każdym razie nic nie wiem na ten temat.

    OdpowiedzUsuń