wtorek, 24 maja 2016

Z pierwszej ręki

Rzadko się zdarza aby swe partie komentował Magnus Carlsen. Dlatego też w redakcji miesięcznika "64" z radością powitano list zawierający poniżej prezentowaną partię z komentarzami Magnusa. Ukazał się ten materiał w numerze 3/2016. Z uwagi na to, że komentarz jest bardzo obszerny i szczegółowy pozwoliłem sobie na skróty, starając się jednak zachować najistotniejsze  elementy . 
Polecam tą partię szczególnie tym, którzy z uporem twierdzą, że Carlsen jest świetnym znawcą debiutów i że w debiucie, który z kolei jest najważniejszy należy walczyć o przewagę grając białymi.
Komentarze Carlsena przeczą obu tym przekonaniom.
Oczywiste, że lepiej jest mieć przewagę w debiucie niż nie mieć jej ale Carlsen najwyraźniej nie stawia sobie za cel szukanie przewagi w tej fazie gry.


Pozycja po 19...We5

9 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się szczerość Carlsena oraz jego manewr skoczka w ruchach 36-42 :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłaby to na pewno gratka - przejrzeć partię z własnym komentarzem Carlsena. Gdyby tylko partia się wyświetlała...
  A może spróbować przejść na inny system publikacji partii? Na żadnym z innych portali szachowych taki problem nie istnieje, a zatem są programy/moduły/systemy, które analogicznego problemu nie stwarzają.
  MAT

  OdpowiedzUsuń
 3. Popieram uwagi dotyczące systemu publikacji partii. Kłaniam się.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zrobiłem mini sondaż wśród znajomych i wszyscy oni, posiadając Windowsy od XP do 10 widzą zapisy partii,czyli przyczyna nie leży po mojej stronie chyba

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam bardzo stary laptop z 1 Gb RAM ,używam starej przeglądarki Opera wersja -12,a Abobe Flash nie aktualizowany od bardzo dawno -i wszystko widać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam komputer sprzed 4 m-cy i nie widzę partii tylko same komentarze... A naprawdę nie ma tego problemu na Szacharni, Szachy w moim życiu, chessbrains, szachowe.pl itd. itp. Niestety tylko na szachowej zaplatance partie się nie wyświetlają :(
  Zmiana systemu publikacji byłaby świetnym rozwiązaniem. Nawet jeśli akurat Pana znajomym wszystko działa. Już wiele osób i od dłuższego czasu nadmienia wszakże, że ma tutaj z tym problemy, co nie występuje na innych portalach/blogach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o to, że inne strony używają apletów opartych na JavaScript i Java, a te programy są wprowadzane fabrycznie, bo bez nich komputery byłyby martwe. Flasha należy samemu wprowadzić, żeby przeglądać partie we flashu. Zresztą ten program przydaje się do oglądania różnych filmów i do gier na internecie. Aplety używane na w/w stronach są bardzo ubogie (komentarze mogą być w zasadze jednopoziomowe, żeby coś więcej z nich wydobyć, należy znać programy JavaScript i HTML), a komentarze Pana Świcia są bogate i trudno dla nich znaleźć lepszy program niż ten obecnie używany. Radzę zainstalować Adobe Flash - komputer będzie miał więcej możliwości.

   Usuń
 7. Może jakieś sugestie bo nie bardzo to ogarniam. szukam alternatywnego programu .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak trzymać! Jak ktoś sobie kupił komputer, to niech nauczy się nim posługiwać.

   Usuń