wtorek, 5 kwietnia 2016

Na skraju przepaści


"Grający "sycyljankę" często zmuszony jest balansować na skraju przepaści. Niczego tu zmienić nie można, gdyż w tym debiucie życie nie jest usłane różami.szachista powinien zrozumieć to od samego początku. W takiej sytuacji najważniejszym jest nie tracić opanowania i podobnie jak linoskoczek zachować równowagę w najbardziej krytycznych momentach. W sytuacji, gdy wszystko wisi na włosku i atakujący i broniący się znajdują się na równi  pod groźbami  wiele zależy od tego na ile grający wierzy w siebie, do jakiego stopnia będzie działać jego bron taktyczna a także w gotowości zdobywania punktów nie tylko w wyciskaniu nieco lepszych pozycji czy kiepskich atakach".- L.PoługajewskiRemis ale po jakiej walce!
Wykorzystałem uwagi l.Poługajewskiego oraz silnika Stockfich7 
3 komentarze:

 1. Czytalem ta ksiazke bardzo dawno temu, ale bardzo ja lubie ze wzgledu na fakt ze skupia sie na grze srodkowej powstalej w wyniku konkretnego otwarcia debiutowego. (Dla zainteresowanych ksiazka jest tez do nabycia w jezyku angielskim). Chcialem sie zapytac czy istnieje podobna ksiazka dla partii hiszpanskiej?

  Pozdrawiam, Maciek

  OdpowiedzUsuń
 2. Istnieją książki i o partii hiszpańskiej jednak ta jest unikalna. Też ją bardzo lubię. Wkrótce napiszę coś więcej na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako się rzekło a raczej napisało książka ta jest unikalna, gdyż pokazuje pewne wspólne elementy strategiczne i taktyczne występujące w obronie sycylijskiej. Jeśli chodzi o Partię Hiszpańską to znane mi książki albo pokazują typowe końcówki powstałe w tym otwarciu albo skupiają się na poszczególnych wariantach. Przynajmniej ja nic nie wiem o podobnych publikacjach. Może internauci coś podpowiedzą.

  OdpowiedzUsuń