czwartek, 11 września 2014

Niewielka przewaga


Immortal Chess
Po debiucie białe uzyskały zaledwie niewielką przewagę. Każdy program analizujący może nas zniechęcić do pójścia na taką pozycje ale na szczęście nie musimy przejmować cudzych ocen i możemy sami ocenić jaka pozycja nam bardziej odpowiada. Tylko własna praktyka pozwala dokonywać własnych ocen i wyborów. Nawet gdybyśmy używali najlepszych silników to w końcu my podejmujemy decyzję, który wariant wybrać.
Zapominają o tym ci, którzy zafascynowani szybką i zdecydowaną oceną np"Houdiniego" ulegają złudzeniu, że to ich własny wysiłek. Stają się, sami tego nie widząc zależni od maszyny. 
A przecież tylko człowiek jest w relacji do czegoś."Houdini" nawet nie wie, że jest!

2 komentarze:

 1. Panie Waldemarze, trochę nie rozumiem komentarza do 23 ruchu czarnych. Po 23...b5 24.c5 co jeśli czarne po prosty zagrają 24...dc5? Jeśli 25.Sc5-Wf2 26.Whg1 to Wbf8 i grożę Wf8-f3-e3 mat. Dlatego wydaje mi się, że po 23...b5 lepsze jest 24.cb5-Wb5 25.Whg1-Wb8 (25...Wf8? 26.Sf6!-Wbb8 27.Sd7) i teraz może 26.b4, pozniej przerzucić wieże na a3 z przewagą białych. Nie "pytałem" o zdanie komputera, więc możliwe że coś przeoczyłem :) Pozdrawiam, Kubas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się! Komentarz do partii opublikowałem korzystając z książki a właściwie broszury "Szachmatnoje podmoskowie". I niestety nie sprawdziłem! Możliwe, że omyłkowo wydrukowano c5 lub błąd w analizie.
   Dziękuję za czujność!

   Usuń