niedziela, 24 sierpnia 2014

Zdublowane pionki

W dniach 11-13 lipca odbyło się w Warszawie seminarium trenerskie . Poza zdobyciem kwalifikacji do uzyskania stopni instruktorskich czy trenerskich chodziło o ukazanie szerokiego spektrum pracy trenera. 
Głosy krytyczne z którymi się zapoznałem są raczej głosami malkontentów .
Krytykowano w szczególności, że został poruszony temat żywienia!
Kuriozalne bo jesteśmy chyba jedyną dyscypliną  w której nie zwraca się uwagi na ten ważny element.
Jeden z malkontentów skrytykował pomysł tematu zdublowanych pionków bo przecież mogło być o izolowanym pionku przykładowo.

Tyle, że o izolowanym pionku została napisana cała książka i nawet przetłumaczona na język polski
"Strategia izolowanego pionka" - Bielawski A. ,Michalczyszyn A, Stecko.O Wydawnictwo "Penelopa"


Na temat zdublowanych pionków o ile mi wiadomo są tylko opracowania , sygnalizujące, że takie struktury są i pokazuje się pojedyncze partie. W każdym razie w języku polskim nie ma takich materiałow i był sens pokazania tak ważnych struktur.
Krytykowane także brak tematów debiutowych tak jakby struktury pionowe nie były częścią wiedzy o debiucie.
Dziwne to zastrzeżenie bo przecież Włodek Szyszkin miał temat :"Przygotowanie do konkretnego przeciwnika" i jednym z podstawowych elementów była tam wiedza o debiucie. Oczywiście były pokazane także inne zagadnienia jak styl gry, ulubione struktury itd. ale tak według mnie trzeba prowadzić zajęcia dla przyszłych instruktorów i trenerów.
Przecież nie można uczuć jak grać partię hiszpańską bo niby jak? Jakie warianty/
Taką wiedzę w rożnym zakresie powinien trener czy instruktor zdobywać sam lub w jakimś zespole.
Zadaniem Włodka Szyszkina było pokazanie jak się taką wiedzą posługiwać i zrobił to świetnie, czego zresztą nikt nie kwestionował.
Włodek Szyszkin w akcjiProponuje jedną z partii pokazywanych przez Włodka na seminarium a ważną bo pokazującą pewne mechanizmy gry w takich strukturach i rozegraną w meczu o mistrzostwo świata.


2 komentarze:

  1. Wiele lat temu broszurkę o izolaku napisał K.Pytel,niestety nie pamiętam komu ją pożyczyłem,o pionach zdublowanych pisał Bartek Soćko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Istotnie był artykuł w "Macie" jednak w zasadzie tylko o dynamice takich pozycji ale dobre i to. broszurki K.Pytla nie kojarzę.

    OdpowiedzUsuń