niedziela, 16 sierpnia 2015

Zamiana ról
W swej znakomitej książce " 55 zwycięstw białymi" W.Korcznoj przytacza radę Botwinnika sprzed wielu lat. Zalecał on aby tak zbudować swój repertuar debiutowy by nie grywać przeciwko swoim systemom. 
Zalecenie to było możliwe do zrealizowania w tych dawnych ,"powolnych" czasach, gdy czołowi szachiści grywali ok 50 do 70 partii rocznie.
Obecnie , gdy liczba partii przekracza nawet 150 w skali roku takiego zalecenia nie sposób wykonać. I najlepsi przystosowali się do nowego tempa życia. Korcznoj wspomina choćby Kasparowa, grającego oboma kolorami te same pozycje w obronie sycylijskiej.2 komentarze:

  1. Ciekawy plan z Hb3 i Ga3, sam grywając takie pozycje raczej stawiałem Hd2 i Gb2 i potem dążyłem do f4 (jeśli czarne grały Se7 to wtedy grywałem e4). Bardzo podoba mi się komentarz, że ofiary jakości na d1 to właściwie liczyć nie trzeba - prawda to - skoczek na e6 wart jest całej wieży na pewno. Kolejna pouczająca partia.
    Pozdrawiam
    M

    OdpowiedzUsuń
  2. Dlatego warto studiować partie wybitnych graczy z komentarzem opisowym. Można sobie tylko wyobrazić jak wielkie doświadczenie przemawia poprzez komentarz Korcznoja. Ciekawe, że w wielu przypadkach Korcznoj przyznaje, że tak naprawdę to nie bardzo wiadomo jak grać pewne pozycje. Bardzo głębokie i szczere komentarze!.

    OdpowiedzUsuń