niedziela, 4 stycznia 2015

Decydujące posunięcie


Pozwoliłem sobie na przytoczenie partii wraz z uwagami, pochodzącej z książki Władimira Tukmakowa " Profiesja grossmajster"  2010.  
Jak się Czytelnicy przekonają jest ona ciekawa z różnych powodów.
2 komentarze:

  1. Świetna pouczająca partia, jak też, a może i przede wszystkim komentarze samego Tukmakova. I nie mam tutaj na myśli tasiemcowej długości wariantów lecz krótkie i zwięzłe słowa. Oparte na kanwie jak najbardziej słusznej strategii pozwalają czytelnikowi dostrzec istotę problemu w danej pozycji. I to jest właśnie kwintesencja partii komentowanej, jak też sztuki szachowej! Weźmy na ten przykład pozycję powstającą po 15... Nc6, jak też omawiane posunięcie. Tukmakov po 15... Nc6 przytoczył króciutki wariant oraz napisał, iż gdyby zagrały inaczej, cytuję: "białe kończyły bez problemu przegrupowanie figur." Jakże proste i wymowne! Ileż w tych kilku słowach kryje się szachowej strategii, to przecież nie sposób oddać żadnymi liczbami. Dokładnie dla takich prostych i zwięzłych komentarzy warto jest studiować partie wybitnych szachistów. Długie i wyczerpujące warianty i owszem są potrzebne, jednakże cóż znaczą niepodparte strategicznym i słownym wyjaśnieniem... Można je tylko przyrównać do drogi, która i oczywiście zaprowadzi nas do celu, jednakże tylko w roli pasażera na miejscu oddalonym od okna... Pozdrawiam serdecznie i gratuluję Autorowi wyboru wyjątkowo pouczających partii. Szkoda tylko, że sam Autor tak niewiele napisał od siebie. D.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zawsze mam coś do powiedzenia, zwłaszcza, gdy przemawiają wielcy tacy jak Tukmakow. Postaram się jednak poprawić.

      Usuń