środa, 24 grudnia 2014

Genialny analfabeta

Sultan Khan


Nieco informacji na temat życia i osiągnięć sportowych Hindusa możemy znaleźć w Wikipedii ale jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się więcej na temat tej zagadkowej postaci to możemy sięgnąć do książki Anatolija Macukiewicza "Kometa Sultan Khana"Ripol Klassik 2003.
W Europie Hindus zagrał w oficjalnych turniejach 198 partii z czego w wymienionej książce znajduje się 120. Sultan Khan grał w szachy trzy i pół roku, wrócił do Indii i jego przygoda z szachami właściwie zakończyła się. 
Niezależnie od sytuacji na szachownicy zawsze dążył do wygranej.
Był bardzo pogodny i skromny.
Co najciekawsze nie potrafił czytać ani pisać, nie znał także żadnego europejskiego języka!
Często też miał z tego  powodu problemy w początkowej fazie gry bo jak można się domyślać nie studiował teorii debiutów.  
Jak sam mówił "chcę grać w szachy czując wszystko tylko sercem".
Przedziwna to postać, zagadkowa dla nas szczególnie bo w europejskiej kulturze tamtych czasów trudno było sobie wyobrazić kogoś tak silnie grającego w szachy a będącego analfabetą.
Polecam gorąco wspomnianą książkę i zapraszam do obejrzenia partii z wielkim Capablanką.


W tej partii Capablanka nie grał najlepiej ale trzeba przyznać, że Hindus świetnie wykorzystał błędy swego znamienitego przeciwnika.3 komentarze:

  1. Dawno temu, gdy analizowałem partie Rubinsteina, spotkałem tego szachistę i zawsze mnie ciekawiło kto zacz. Bardzo interesująca postać i silny gracz, aż sprawdzę jaki miał stosunek wygranych do przegranych z naszym Akibą!

    OdpowiedzUsuń
  2. Okazuje się, że grali, sprawdziłem teraz w bazie. Z ważniejszych partii nasz Akiba wygrał z Hindusem (reprezentującym Anglię) na Olimpiadzie w Hamburgu, a przegrał z nim na Olimpiadzie w Pradze. Ależ to wszystko ciekawe. Wcześniej też grali w Liege i Scarborough remis i wygrana Akiby. Patrzę tez na inne jego mecze, to szedł jak burza - kosił pięknie - oprócz "Capy" ma prawie wszystkich na rozkładzie. Mega ciekawa postać, choć ja myślałem dawniej, że on nie był Hindusem.

    OdpowiedzUsuń
  3. I według bazy spotkał się też z Tartakowerem w Semmering w 12 partiowym meczu, który nieznacznie wygrał!:)

    OdpowiedzUsuń