poniedziałek, 10 lutego 2014

Epoka Magnusa Carlsena (2)

             Tym razem proponuję ciekawe wypowiedzi Nigela Shorta i Rustama Kaisimdzanowa

N.S

(...) Zwycięstwo Carlsena do balsam dla licznych entuzjastów szachów, którzy boją się, że współczesne szachy są coraz to bardziej podobne do wciąż przyspieszającego wyścigu zbrojeń , zmagań szachowych programów analizujących.(...)

(...) Filozofia Carlsena była w zasadzie prosta: " dajcie mi równą pozycję, której nie przeanalizowaliście przy pomocy komputera a was ogram"

( ...) Uważam Kramnika, mimo jego 38 lat za jednego z najbardziej niebezpiecznych dla Carlsena przeciwników. Drugi silny konkurent to Lewon Aronian ( 31 lat).
Oczywiście nie należy także zapominać o pokoleniu takim jak: Hikaru Nakamura, Fabiano Caruana czy Siergiej Karjakin.

R.K

(...) Dlaczego "Wiszi" grał 1.e4 - myślę, że i on sam nie może objaśnić. Gdy wychodzisz w "Berlin"
trzeba mieć coś "za pazuchą" a tu widać było, że już we wczesnym stadium debiutowym gra mogła pójść tylko na dwa rezultaty , niekorzystne dla Ananda. Gdy "Wiszi" wszedł w Obronę Nimzowitscha uzyskał nieomalże wygraną pozycję. Pytanie: co przeszkadzało zrobić to wcześniej?
Szczerze mówiąc przed rozpoczęciem meczu uważałem, że Anand zbierze się w sobie i zobaczymy tytaniczną bitwę. Pomyliłem się. Psychologiczne zahamowania jakie pojawiły się u niego w ciągu ostatnich kilku lat niestety przejawiły się w tym meczu. Nie pozwalają one Anadowi w pełni przejawić swych możliwości.
Nie uważam aby Magnus niewiele przygotowywał się w planie debiutowym. On po prostu pracuje w innym kierunku - nie idzie na jakiekolwiek długie warianty a przede wszystkim stara się neutralizować przygotowanie przeciwnika. Stwierdzenie :" Magnus bez debiutu" nie ma żadnych podstaw. Czyż uzyskuje on kiepskie pozycje? Nie. A w tym celu należy wykonać kolosalną pracę.
Nie gra on na taktyczne pułapki, przeanalizowane przez komputer a gnie swoją s t r a t e g i c z n ą linię .(...)

Tłumaczyłem z "64" 12/2013

2 komentarze:

  1. Można jeszcze dodać komentarz na temat przygotowania fizycznego, które według niektórych (patrz ostatnie wpisy na chessbase.com) były decydujące. Carlsen pokazał, że szachy to jednak jest sport :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Właściwie nie przypominam sobie sprawozdania z turnieju z udziałem Carlsena nie zawierającego jego zdjęć z boiska lub sali gimnastycznej. Przy takim stylu gry i nastawieniu na grę do gołych króli kondycja fizyczna jest niezbędna i to na jak najwyższym poziomie! Dziękuję za cenną uwagę bo my tu o nastawieniu, debiutach a umknął jeden z ważnych elementów.

    OdpowiedzUsuń