piątek, 12 lipca 2013

Powtórka z Nimzowitscha

                                                                                Aaron NimzowitschW książce "Grossmajster Nimzowitsch" Raymond Keene  pokazuje twórczość wybitnego szachisty i myśliciela po wydaniu  słynnego dzieła " Mój system". We wstępie zamieszczony jest niezwykle ciekawy wywiad z Bentem Larsenem. 
Na pytanie jaki wpływ miała na niego twórczość Nimzowitscha Larsen  odpowiada min: 
" Szczególnie podziałała jego twórczość na mnie ,gdy miałem 14 lat i studiowałem jego partie. W tym czasie w Danii było mało szachowych książek.  Mieliśmy książki Euwego o debiutach, później o grze środkowej itd. Jednak na pewnym etapie rozwoju zrozumiałem, że są one kiepskie dla szachisty, który osiągnął określony poziom i wtedy Nimzowitsch stał się dla mnie w zasadzie jedynym autorem, który pozwolił mi odejść od książek Euwego , niezłych dla przeciętnego gracza klubowego."
Dalej Larsen wspomina partię, którą pozwalam sobie pokazać. Opisuje on jak dla niego, Donnera i Pilnika było zupełnie jasne, że Euwe przegrał tą partię na skutek zignorowania silnego skoczka-blokera i w ogóle blokady po czarnych polach. Sam Euwe nie mógł po partii dojść przyczyny swej porażki. 
Larsen twierdzi, że rozmawiał z innymi holenderskimi graczami i potwierzli oni, że Euwe nigdy nie rozumiał Nimzowitscha!
Ciekawe to bo przecież i bez tego zrozumienia Euwe został mistrzem świata...

2 komentarze:

  1. No ale zbieg okoliczności - bo właśnie tą pozycję przywiozła mi żona ostatnio z Ukrainy! Bardzo ciekawa pozycja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba najlepsza książka Keena , przynajmniej z tego co czytałem.

    OdpowiedzUsuń